Czym oddychamy? Jak oczyścić powietrze w domu?

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o niebezpiecznych związkach zanieczyszczających powietrze. Raporty smogowe pokazują, że sytuacja w Polsce nie jest najlepsza. Niebezpieczne zanieczyszczenia powietrza mają wpływ na ludzkie zdrowie oraz samopoczucie. Jak zadbać o powietrze w domu i je oczyścić?

Zanieczyszczenia powietrza pochodzą z wielu źródeł. Choć od lat trwa walka o poprawę jakości oddychania w Polsce, to wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. Według danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami głównym źródłem najbardziej szkodliwych związków w powietrzu są zanieczyszczenia generowane przez domowe piece, kotły i kominki opalane węglem oraz drewnem. Wiele z nich charakteryzuje się niską energetycznością i przy tym wysoką emisyjnością. Znajdują się również tacy, którzy do ogrzewania domów stosują paliwo złej jakości, dodatkowo negatywnie wpływając na środowisko.

Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie, by zorientować się, że na pogarszającą się jakość powietrza ma wpływ także transport. Zarówno silniki Diesla, jak i spalinowe generują toksyczne związki. Trafiają one do powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Zakłady przemysłowe starają się wdrażać szereg rozwiązań wpływających pozytywnie na ekologię. Jednak pod tym względem wciąż jest sporo do zrobienia. W kraju istnieje dalej sporo firm, które generują nie tylko pył zawieszony, lecz także tlenki arsenu, rtęci, kadmu czy ołowiu.

 Co znajduje się w powietrzu? Niebezpieczne związki

Przyjrzyjmy się niebezpiecznym związkom znajdującym się w powietrzu, którym oddychamy. Jedną z istotniejszych substancji wpływających na samopoczucie Polaków jest pył zawieszony. W zależności od jego cząstek definiowany jest w różny sposób. Na przykład ten, którego cząstki mają średnicę aerodynamiczną poniżej 2,5 mikrometra nazywany jest PM2,5 i w raportach smogowych niejednokrotnie znajduje się na pierwszym miejscu.

Co decyduje o tym, jak silny wpływ na nasze zdrowie ma pył zawieszony? Przede wszystkim stężenie zanieczyszczeń w powietrzu oraz czas ekspozycji (czas, w jakim jesteśmy narażeni na ich działanie). Należy też pamiętać, że istotną kwestią jest rozmiar, kształt i skład chemiczny cząstek. Często mówi się tutaj o rakotwórczych i mutagennych wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych – WWA.

Szkodliwe dla ludzkie zdrowia są również takie związki, jak m.in. tlenek węgla (CO), dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2) czy ozon troposferyczny (O3).

 Jak oczyścić powietrze w domu?

Istnieje sporo sposobów, pozwalających na poprawę jakości domowego powietrza i ograniczenie wpływu szkodliwych związków na nasze zdrowie. Wiele tradycyjnych metod opisaliśmy już W TYM MIEJSCU.

Dla osób, którym zależy na długotrwałym efekcie, stworzono oczyszczacze powietrza. Zaawansowane urządzenia marki Tefal łączą w sobie szereg funkcji, dzięki którym szybko można poczuć się lepiej i codziennie cieszyć się świeżym oraz czystym powietrzem.

 Oczyszczacze powietrza Tefal

Oczyszczacze powietrza Tefal zostały stworzone z myślą o najbardziej wymagających klientach. Jednym z najpopularniejszych sprzętów tej kategorii jest model ECLIPSE QF5030. To urządzenie, które łączy ze sobą funkcje oczyszczacza oraz wentylatora. Jednocześnie można więc poprawić jakość powietrza we własnym domu oraz osiągnąć optymalną temperaturę dla funkcjonowania.

Jeśli szukasz autonomicznego oczyszczacza powietrza, to warto zwrócić uwagę na serię Tefal PURE AIR. Dzięki tym urządzeniom pozbędziesz się z domowego powietrza: wirusów, bakterii, kurzu, alergenów, grzybów, pleśni, formaldehydów oraz smogu. Dzięki działaniu takich urządzeń poprawisz samopoczucie i będziesz czuł się zdrowszy każdego dnia.

Gwarancja 2 lata na wszystkie produkty
Darmowa dostawa kurier DPD, InPost
Zakupy na raty szybko i bezpiecznie
Darmowy zwrot do 30 dni tylko dla Klubowiczów!
15 lat naprawialności 6200 serwisów na świecie