Garnek na indukcję. Jak wybrać odpowiedni?

Garnki na indukcję są dzisiaj najczęściej poszukiwanymi naczyniami kuchennymi. Nic dziwnego. Nowoczesne płyty szybko zdobyły uznanie i dzisiaj większość ludzi decyduje się na ich montaż w mieszkaniach. Jednak przy wyborze odpowiedniego garnka na indukcję należy pamiętać o kilku mniej lub bardziej oczywistych zasadach. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Płyty indukcyjne zapewniają większą kontrolę nad gotowaniem i smażeniem. Przyrządzanie potraw opiera się na znacznie szerszym wachlarzu mocy palnika, w związku z czym można odpowiednio dostosować ją do rodzaju przygotowywanego posiłku. Jednak z drugiej strony płyty indukcyjne wymagają określonego typu naczyń.

Choć na rynku istnieją rozwiązania, które pozwalają dostosować klasyczne garnki na kuchenkę gazową lub elektryczną do indukcji, to nie zawsze są one skuteczne i działają. Warto więc po prostu zabezpieczyć się wcześniej i zaopatrzyć się w przystosowane do płyt indukcyjnych specjalne naczynia kuchenne. Dziś bardzo łatwo je zdobyć, a producenci z reguły wypuszczają nowe produkty dostosowane do pracy na wszystkich typach kuchenek – w tym nowoczesnych płytach.

Jeśli jednak ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z płytą indukcyjną, to może potrzebować profesjonalnej porady. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania garnków na indukcję.

 Dno garnka

W przypadku tradycyjnych kuchenek gazowych dno garnka nie ma bezpośredniego kontaktu z palnikiem. W płytach indukcyjnych jest zupełnie inaczej. Dlatego też to jedna z najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Dno garnków na indukcję musi być ferromagnetyczne. Na szczęście amatorzy gotowania nie muszą specjalnie przywiązywać wagi do długich opisów. Na naczyniach umieszcza się bowiem prosty symbol zwojnicy (spirali), który jednoznacznie wskazuje na możliwość używania konkretnego naczynia na indukcji.

Garnki na indukcję powinny mieć również dno odpowiedniej grubości. Będzie to odpowiadało za odporność na odkształcenia oraz równomierne rozprowadzanie ciepła. Zazwyczaj składa się z kilku warstw, gdzie każda pełni określoną funkcję. Praktyczną poradą jest to, że najlepiej sprawdzą się na indukcji garnki o grubości dna od 5 do 10 milimetrów.

 Materiał wykonania garnków

Na przykładzie garnków na indukcję Tefal można stwierdzić, że materiał wykonania garnków może być solidny zarówno w przypadku naczyń ze stali nierdzewnej, jak i aluminiowych czy emaliowanych. Wszystko zależy od technologii jakiej użyto podczas tworzenia konkretnego garnka. Dlatego też w tym przypadku nie ma złotej rady i porady, który materiał jest najlepszy. Oczywiście – każdy ma swoje wady i zalety, ale wszystko zależy od gustu kupującego.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, by dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu. Producenci z reguły dość otwarcie umieszczają wiadomości o przeznaczeniu naczyń kuchennych i można z nich dowiedzieć się czy poszczególne garnki są dobrą opcją dla amatorów, którzy z rzadka spędzają dłuższy czas w kuchni, czy też dla profesjonalistów, kochających przygotowywać posiłki godzinami.

 Rozmiary garnków

W zależności od potrzeb trzeba również umiejętnie dobrać rozmiar naczyń kuchennych. Wśród garnków na indukcję Tefal znajdują się zarówno te o mniejszych, jak i większych pojemnościach. Dzięki temu można zaopatrzyć się w idealny garnek, który będzie przeznaczony do mniejszych lub większych ilości.

Nie bez znaczenia jest również kształt garnka. Na rynku znajdują się m.in. rondle (charakteryzują się niewielką z reguły średnicą i sporą głębokością), klasyczne garnki oraz garnki wysokie. Te ostatnie przeznaczone są przede wszystkim do gotowania dużych ilości zup i innych potraw. Będą więc świetnym wyjściem dla osób przygotowujących dania dla dużej rodziny.

 Komfort użytkowania garnków

Tutaj spore znaczenie mają dwie rzeczy. Pierwsza, na którą trzeba zwrócić koniecznie uwagę, to uchwyty. Miejsca, za które trzymamy garnki nie powinny być narażone na działanie zbyt wysokich temperatur i wykonane w technologii zmniejszającej ich nagrzewanie. Dodatkowo warto sprawdzić ergonomię i wykonanie z materiału antypoślizgowego. Tutaj warto wspomnieć o rozwiązaniu Tefal Ingenio. Rewolucyjna linia naczyń kuchennych opiera się na systemie odpinanej rączki. Niepozorny uchwyt jest w stanie unieść nawet 10 kilogramów i produkuje się go z bezpiecznych materiałów, a kształt pozostaje bardzo ergonomiczny.

Druga kwestia to pokrywki. Nie wszystkie garnki sprzedawane są od razu z pokrywkami. Dlatego też, jeśli planujemy przyrządzać dania bardziej tradycyjne, warto to sprawdzić. Do takich przepisów bowiem akcesorium to może okazać się niezbędne. Niezależnie od tego czy poszukuje się garnka na indukcję, czy też inną kuchenkę.

Gwarancja 2 lata na wszystkie produkty
Darmowa dostawa kurier DPD, InPost
Zakupy na raty szybko i bezpiecznie
Darmowy zwrot do 30 dni tylko dla Klubowiczów!
15 lat naprawialności 6200 serwisów na świecie