Jak oczyścić powietrze w domu? Sprawdzone sposoby

Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawiła, że zaczęliśmy zwracać uwagę na problemy, które przez lata były pomijane. Jednym z najpoważniejszych jest zanieczyszczenie powietrza. Niektórzy słysząc słowo „smog” dostają gorączki i obawiają się o swoje zdrowie. Wiadomo też, że zanieczyszczenia przenikają do domów i mieszkań. Jak sobie z tym poradzić i skutecznie oczyścić powietrze w domu? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.

 Wietrzenie mieszkania

Należy tutaj od razu doprecyzować – właściwe wietrzenie mieszkania! Należy to robić w dni, gdy jakość powietrza na zewnątrz jest lepsza. Dobrze wykorzystać ten czas na stworzenie przeciągu. Istotne w tej metodzie jest to, by trwała krótko ze względu na wyziębianie ścian. W miesiącach zimowych dobrze sprawdzi się intensywne, 15-minutowe, wietrzenie przez maksymalne otwarcie wszystkich okien.

 Odkurzanie

Wydaje się to czynność prozaiczna, którą przecież wszyscy wykonujemy. Jednak zdarza się, że zaniedbujemy odkurzanie i robimy to zbyt rzadko. Warto również zwrócić uwagę na filtry w odkurzaczach. Najlepiej sprawdzą się te oznaczone jako HEPA, które zatrzymują zanieczyszczenia. Należy pamiętać o odkurzaniu nie tylko podłóg, lecz także mebli, zasłon czy nawet sufitu. Do tego typu zadań świetnie sprawdzą się bezprzewodowe odkurzacze TEFAL, np. X-Force Flex 11.60. Dla osób bardziej zapracowanych zadowalającą alternatywą może okazać się robot sprzątający, choćby najniższy produkt sygnowany logo Tefal – Xplorer S60.

 Nawilżanie

Wilgotność powietrza może mieć wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Gdy zimą nie czujemy się chorzy, ale czujemy swędzenie ciała i drapanie w gardle, to znak, że powietrze w naszych czterech ścianach jest nadmiernie wysuszone. Jednym ze sprawdzonych sposobów na uratowanie sytuacji może być powieszenie wilgotnych ręczników (lub nawet prania) na kaloryferach. Dobrze znaleźć też stację z pomiarem wilgotności powietrza, ponieważ nie powinna ona przekraczać 60%.

 Obniżanie temperatury

O ile w gorących letnich miesiącach wielu z nas wręcz pragnie ochłodzenia mieszkania, o tyle gdy temperatura nieco spadnie, robimy wszystko, by w mieszkaniu zrobiło się jak najcieplej. Często zapominamy przy tym, że optymalną temperaturą dla wnętrza jest 21-22°C, a w sypialni nawet 18°C. Nie należy się bać więc wietrzenia wnętrza nawet w okresie zimowym. Ma to wpływ nie tylko na jakość powietrza w domu, lecz także nasze samopoczucie – jeśli będzie zbyt ciepło, możemy czuć zmęczenie i stać się ospałymi. Dobrym sposobem jest też zakup wentylatora i oczyszczacza w jednym. Na rynku dostępnych jest sporo urządzeń tego typu urządzeń, a do czołówki można zaliczyć z pewnością Tefal Eclipse.

 Oczyszczacze powietrza

Dla fanów wygodnego i zdrowego trybu życia stworzono oczyszczacze powietrza. Dzięki swoim właściwościom pozwalają one na bezinwazyjną pracę w domach. Wystarczy ustawić urządzenie, włączyć zgodnie z instrukcją i zmiana będzie odczuwalna bardzo szybko. Oczyszczacze mają różne funkcje. Warto zwrócić uwagę choćby na Tefal Intense Pure Air Connect XL, który walczy z:

  • Wirusami i bakteriami
  • Kurzem
  • Alergenami
  • Grzybami i pleśnią
  • Formaldehydami
  • Smogiem.

Jednocześnie w oczyszczaczu tym zastosowano inteligentne technologie, które pozwalają na m.in. kontrolowania na bieżąco jakości powietrza w domu i automatyczne dostosowanie trybu pracy do warunków otoczenia.

Gwarancja 2 lata na wszystkie produkty
Darmowa dostawa kurier DPD, InPost
Zakupy na raty szybko i bezpiecznie
Darmowy zwrot do 30 dni tylko dla Klubowiczów!
15 lat naprawialności 6200 serwisów na świecie