Jaką patelnię kupić? Na co należy zwrócić uwagę

Wybór patelni do kuchni tylko z pozoru wydaje się czynnością prozaiczną. Jednak dobór odpowiednich narzędzi ma duży wpływ na to, jak będą wyglądały nasze kulinarne przygody. Nieodpowiednia patelnia może sprawić, że pojawią się niepotrzebne nerwy. Na co zwrócić uwagę? Jaką patelnię wybrać? Prezentujemy praktyczne wskazówki dla każdego, który poszukuje odpowiedniego naczynia dla siebie.

Patelnia jest nieodzownym elementem kuchennego wyposażenia. Trudno wyobrazić sobie codzienną pracę nad przepysznymi daniami bez naczynia tego typu. Nowoczesne patelnie nie ograniczają się jednak wyłącznie do smażenia. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów i łatwo zgubić się w poszukiwaniach idealnego dla naszych potrzeb. Poniżej podpowiadamy jaką patelnię kupić i na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru.

 Rodzaj patelni

Czasy, w których dostępny był tylko jeden rodzaj patelni, już dawno minęły. I całe szczęście! Rewolucja na rynku pozwoliła na stworzenie naczyń dostosowanych do konkretnych zadań, a co za tym idzie osiąganie jeszcze lepszych rezultatów w kuchni? Jakie rodzaje patelni są najczęściej spotykane?

Patelnie tradycyjne to najpopularniejsze naczynia do kuchni. Charakteryzują się płaskim dnem i niezbyt wysokimi brzegami. Nadają się idealnie do codziennego przygotowywania klasycznych posiłków. Dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów. Wykonane najczęściej z aluminium lub stali nierdzewnej.

Patelnia głęboka to swojego rodzaju połączenie patelni i garnka. Od tradycyjnej patelni odróżnia ją przede wszystkim wysokość brzegów. Świetnie sprawdzi się przy przyrządzaniu dużych ilości produktów lub do duszenia (z pokrywką).

Patelnia grillowa charakteryzuje się specjalnie zaprojektowanym dnem. Z łatwością można dostrzec na nim kratkę lub rowki. Rozwiązanie to zapewnia docieranie powietrza do przyrządzanych składników. Pozwala na przygotowanie dań zbliżonych w smaku i wyglądzie do tych z grilla.

Patelnia wok to rodzaj patelni głębokiej. Jej kształt różni się nieco od zwykłego naczynia tego typu. Woki są węższe przy dnie i szersze na górze. Pozwala to na uzyskanie perfekcyjnych dań kuchni azjatyckiej, gdzie modne jest przygotowywanie potraw w jednym naczyniu i przechodzenie smaków poszczególnych składników na inne.

Patelnie do naleśników sprawdzą się szczególnie wśród tych, którzy je po prostu uwielbiają. Utarło się stwierdzenie, że „pierwszy smażony naleśnik zawsze jest do wyrzucenia”. Specjalnie przystosowana do ich przyrządzana patelnia pozwala pozbyć się problemów. Charakterystyczna płaska budowa i płytkie brzegi ułatwiają przewracanie naleśników, a zestaw świetnie uzupełni specjalna łopatka do rozprowadzania ciasta.

Patelnia do jajek to pewna nowość na rynku. Miłośnicy śniadań z jajami sadzonymi z pewnością docenią jej możliwości. Projektanci specjalnie wyposażają modele w specjalne rowki o średnicy idealnej dla jajek i nie trzeba już martwić się o efekty.

 Patelnia na indukcję

Niezwykle istotnym elementem jest kuchenka, na której patelnia będzie używana. Najpopularniejsze obecnie wydają się być płyty indukcyjne. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie naczynia są przystosowane do pracy na nich. Przy wyborze i zakupie patelni należy więc zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia i opisy produktów. Jeśli korzystamy z płyty indukcyjnej, to nie ryzykujmy – wybierzmy tylko te patelnie, przy których producent deklaruje współpracę z indukcją. Tym bardziej, że naczynia te są na tyle uniwersalne, że świetnie sprawdzą się także na innych rodzajach kuchenek.

 Powłoka patelni

Jeszcze kilka lat temu smażenie na patelniach potrafiło być prawdziwym utrapieniem. Niezależnie od tego, jak się staraliśmy, zawsze coś przyczepiło się do dna i trzeba było zeskrobywać składniki, a co za tym idzie skracać żywotność naczynia. Na szczęście dzisiaj to już tylko niewygodne wspomnienia.

Na przykładzie patelni Tefal można przyjrzeć się zaletom powłoki nieprzywierającej. Najważniejszą i oczywistą jest oczywiście fakt, że specjalnie zaprojektowane naczynia zapobiegają przylepianiu się do dna poszczególnych składników. Dno nieprzywierające ułatwia również czyszczenie patelni nawet z najtrudniejszych do pozbycia się zabrudzeń.

W przypadku patelni Tefal powłoka jest również niezwykle wytrzymała. Lata doświadczeń renomowanej marki pozwoliły opracować rozwiązania, które wytrzymują przez lata i kilkadziesiąt tysięcy cykli smażenia. Produkty te są więc nie tylko wyjątkowej jakości, lecz także niezwykle wytrzymałe.

 Miejsce w kuchni

Jakiś czas temu kupując patelnie musieliśmy liczyć się z tym, że miejsce w kuchennych szafkach znacznie się skurczy. Jednak i na to znaleziono rozwiązanie. Dla osób, które mają niewielkie pomieszczenia do gotowania, wymyślono rozwiązania z odpinaną rączką, np. Tefal Ingenio.

Uniwersalny uchwyt pasuje do wszystkich naczyń serii i daje nieograniczone możliwości podczas gotowania. Odpina się go i przypina w prosty sposób, naciskając guzik. W jednym momencie niepozorna rączka może unieść nawet 10 kilogramów!

Rozwiązanie Tefal Ingenio warte jest uwagi ze względu na to, że pozwala zaoszczędzić nawet 50% miejsca w szafkach. Wystarczy odpiąć uchwyt i wsadzić jedno naczynie w drugie, by w kuchni od razu odzyskać bezcenną przestrzeń.

 Wszechstronne wykorzystanie

Zaznaczaliśmy już, że nowoczesne patelnie służą nie tylko do smażenia. Właśnie z tym kojarzy się przede wszystkim te naczynia. Obecnie jednak mogą z powodzeniem zastępować szereg innych i są niezwykle uniwersalne.

Firma Tefal opracowała na przykład rozwiązania, dzięki którym wiele modeli patelni można wkładać do piekarnika. Tak, do piekarnika. Wystarczy, że temperatura nie przekroczy 175 stopni Celsjusza, a naczynia pozostaną w niezmienionej formie i idealnie zapieką efektowne dania.

Następnie, w tym samym naczyniu, można serwować posiłek bezpośrednio na stół. Jeśli coś zostanie, to bez przekładania wsadzisz go do lodówki, by delektować się nim później. Wygoda, komfort i bezpieczeństwo!

Gwarancja 2 lata na wszystkie produkty
Darmowa dostawa kurier DPD, InPost
Zakupy na raty szybko i bezpiecznie
Darmowy zwrot do 30 dni tylko dla Klubowiczów!
15 lat naprawialności 6200 serwisów na świecie