Jakie są wady i zalety picia kawy?

Kawa to napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Niepowtarzalny aromat, intensywny smak i efekt lekkiego pobudzenia sprawiają, że regularnie sięga po nią blisko 70% Polaków. Czy to jednak zdrowe rozwiązanie? Jakie są największe zalety i wady picia kawy?

 

 

Wpływ kawy na zdrowie od wielu lat jest przedmiotem wzmożonych dyskusji. Kwestia ta budzi wiele emocji. Choć badania potwierdzają różnorodne zalety picia kawy, nie jest ona pozbawiona pewnych wad. Jeśli chcesz być świadomym konsumentem, powinieneś poznać zarówno plusy, jak i minusy spożywania tego napoju.

 

Jakie są główne zalety picia kawy?

 

Statystyczna osoba w Polsce konsumuje 3 kg kawy rocznie. Choć nie jest to zbyt imponujący wynik (wyprzedza nas m.in. cała Skandynawia), bez wątpienia regularne przygotowywanie tego aromatycznego napoju stanowi ważny element życia wielu z nas. To nie tylko codzienny, najczęściej poranny rytuał, lecz także sprawdzony sposób na dodanie sobie energii do działania. Widać tu podstawowe plusy picia kawy, czyli wyeliminowanie uczucia senności i zmęczenia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego). Zawarta w napoju kofeina działa bowiem stymulująco. Ma także pozytywny wpływ na koncentrację i pamięć. Ponieważ pobudza działanie układu nerwowego do wydzielania dopaminy, poprawia również nastrój oraz daje uczucie przyjemności i szczęścia. Tym samym może nawet zmniejszać ryzyko wystąpienia depresji.

 

To jednak nie są jedyne zalety picia kawy. Okazuje się bowiem, że jeśli konsumujesz ją w rozsądnych ilościach, możesz w ten sposób pozytywnie wpłynąć na stan swojego zdrowia. Ten napój zawiera bowiem substancje o silnych właściwości antyoksydacyjnych, które pozwalają na neutralizowanie wolnych rodników. Dzięki temu może zapobiegać rozwojowi różnych nowotworów, w tym raka wątroby, jelita i prostaty.

 

Jeśli chodzi o picie kawy, zaletą jej spożywania jest również zmniejszone ryzyko wystąpienia innych schorzeń. Należą do nich: marskość lub zwłóknienie wątroby, kamicy żółciowej, choroba Parkinsona i Alzheimera.

 

Kolejne plusy picia kawy to przyspieszony metabolizm i poprawiona perystaltyka jelit. Z tego względu możesz przyjmować napój nawet wtedy, gdy jesteś na diecie redukcyjnej. Co więcej, w umiarkowanych ilościach napar pomoże ci w odchudzaniu, ponieważ delikatnie przyspiesza spalanie tłuszczu.

 

Dodatkowo kawa może mieć pozytywny wpływ na układ krążenia, a także minimalizować ryzyko wystąpienia chorób serca, zawału i udaru mózgu. Oprócz tego, jeśli pijesz ją regularnie, istnieje mniejsza szansa, że będziesz zmagać się z cukrzycą typu 2.

 

Jeśli chcesz zauważyć pozytywne efekty picia kawy, pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru, Pozwoli to również na ograniczenie ewentualnych skutków ubocznych napoju. Pij więc optymalnie 3–4 filiżanki kawy dziennie. Dzięki temu nie przyjmiesz więcej niż 400 mg kofeiny, co jest bezpieczną dawką dla dorosłego człowieka.

 

Wady picia kawy – czy napój może mieć negatywne właściwości?

 

W przeszłości bardzo mocno podkreślano minusy picia kawy. I choć faktycznie nie zawsze działa ona dobrze na organizm, niektóre związane z tym obawy okazały się mitem. Największym zarzutem wobec napoju przez lata było to, że wypłukuje on magnez z organizmu. Rzeczywiście, wypicie 2–3 kaw powoduje usunięcie około 4 mg tego pierwiastka. Nie należy jednak zapominać, że w 200 ml tego napoju znajduje się przynajmniej 7 mg magnezu. Ostateczny bilans zawsze wychodzi więc na plus i nie musisz obawiać się utraty tego cennego minerału. Podobnie jest w przypadku innych soli, np. wapnia. Choć są one wypłukiwane przez kawę, odbywa się to w naprawdę niewielkim stopniu i nie zagraża twojemu zdrowiu.

 

Warto jednak pamiętać, że spożywanie kawy w nadmiarze może powodować uzależnienie fizyczne, a także wywoływać rozdrażnienie i nerwowość. Oprócz tego napój negatywnie wpływa na sen. Ze względu na swoje pobudzające właściwości u większości pijących go osób utrudnia zasypianie. Pamiętaj więc, aby nie pić naparu wieczorem.

 

Warto mieć na uwadze, że kawa może powodować ryzyko odwodnienia, które wynika z moczopędnego działania kofeiny. Trzeba zatem zawsze pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Ponadto osoby, które spożywają kawę w nadmiarze, tj. piją ponad 4 filiżanki kawy dziennie, a dodatkowo mają wolniejszy metabolizm, mogą być narażone na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca.

 

Plusy i minusy picia kawy – kto powinien ostrożnie podchodzić do napoju?

 

Znając plusy i minusy picia kawy, możesz podjąć decyzję, czy regularne przyjmowanie napoju będzie w twoim przypadku dobrym rozwiązaniem. Wydaje się jednak, że liczba jego zalet przewyższa liczbę wad. Mimo to pamiętaj, że nie każdy powinien pić kawę. Najlepiej, aby wyeliminowały, a przynajmniej ograniczyły ją kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie zaleca się jej również dzieciom i osobom zmagającym się z refluksem żołądkowo-przełykowym, problemami z ciśnieniem, nerwicą oraz owrzodzeniami w organizmie. Zwróć też uwagę na to, aby nie popijać tym napojem środków farmakologicznych.

Popularne artykuły
Gwarancja 2 lata na wszystkie produkty
Darmowa dostawa kurier DPD, InPost
Zakupy na raty szybko i bezpiecznie
Darmowy zwrot do 30 dni tylko dla Klubowiczów!
15 lat naprawialności 6200 serwisów na świecie