Na co zwrócić uwagę przy wyborze garnków?

Garnki to nieodłączny element każdej kuchni. Wydaje się, że ich wybór jest dość prosty. Wiele osób zwraca uwagę tylko na wielkość naczynia i ewentualnie materiał, z którego jest wykonane. To błędne podejście, ponieważ istotnych parametrów jest znacznie więcej. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze garnków?

Garnki Tefal starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. W bogatej gamie produktów tej kategorii znajdują się dostosowane zarówno dla kulinarnych amatorów, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Marka stara się, by naczynia wpisywały się w najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze garnków idealnych.

 Dopasowanie do kuchni

Garnki należy dobierać w dopasowaniu do kuchni i nie mamy tu na myśli wyłącznie kuchenki, jaką dysponujemy. Choć to oczywiście równie ważne. Posiadając kuchenkę indukcyjną jesteśmy zmuszeni do wybrania garnków, których można używać na płytach tego typu. Jeśli krok ten zostanie pominięty, a naczynie nie będzie dostosowane, to może się okazać, że gotowanie w nim okaże się niemożliwe.

Warto również dobrać odpowiedni zestaw lub pojedyncze garnki do metrażu kuchni. W większych pomieszczeniach raczej nie jesteśmy ograniczeni i zmieścimy całe komplety dużych garnków. W mniejszych kuchniach należy iść na kompromisy. Można zakupić np. pojedyncze większe garnki i asortyment uzupełnić naczyniami Tefal Ingenio. Rondle w różnych rozmiarach współpracują z odpinaną rączką, co ułatwia ich przechowywanie. Wykorzystywanie naczyń Ingenio pozwala zaoszczędzić nawet 50% miejsca w kuchennych szafkach! To rozwiązanie idealne dla kuchni z ograniczonym miejscem.

 Materiał wykonania

Na rynku dominują garnki z dwóch materiałów – stali nierdzewnej i aluminium. Naczynia pierwszego typu wykorzystywane są w kuchniach od lat. Na polskim rynku pozostają najpopularniejsze. Są trwałe, wytrzymałe, odporne na wysoką temperaturę, a najnowocześniejsze – również na zarysowania. Garnki ze stali nierdzewnej długo utrzymują ciepło.

Naczynia wykonane z aluminium są bezpieczne dla zdrowia. Dla przykładu garnki Tefal przechodzą liczne testy zanim trafią na rynek, by mieć pewność, że ich użytkowanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem. W porównaniu do garnków stalowych są cieńsze – szybciej się nagrzewają, ale krócej utrzymują wysoką temperaturę. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i z reguły ich waga jest mniejsza niż naczyń stalowych.

Istnieją również wyjątkowo trwałe garnki żeliwne. Wytrzymują długie lata, są bardzo odporne na negatywne czynniki zewnętrzne. Świetnie sprawdzają się w gotowaniu na wolnym ogniu, ponieważ długo trzymają temperaturę. Z wymienionych rodzajów garnków są jednak najcięższe, co może stanowić przeszkodę w codziennym użytkowaniu.

 Odpowiednie dno

Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze garnków idealnych, jest dno. Element ten ma bezpośredni kontakt ze składnikami i warto upewnić się, że potrawy nie będą do niego przywierały, a całe naczynie odpowiednio przewodzi ciepło. Rzecz jasna dno naczynia musi być idealnie płaskie, więc warto wybrać garnki na tyle trwałe, by nie odkształciły się w okresie użytkowania.

Nowe technologie doprowadziły do ewolucji w garnkach. Powstały dna wielowarstwowe, które pomagają w rozprowadzaniu temperatury po całym naczyniu. Między kolejnymi warstwami umieszcza się np. aluminium, co gwarantuje szybsze nagrzewanie się i zachowywanie odpowiedniej temperatury.

Gwarancja 2 lata na wszystkie produkty
Darmowa dostawa kurier DPD, InPost
Zakupy na raty szybko i bezpiecznie
Darmowy zwrot do 30 dni tylko dla Klubowiczów!
15 lat naprawialności 6200 serwisów na świecie